Apie saugumą socialiniuose tinkluose su vaiku reikia kalbėti dar gerokai prieš jam sukankant 13 metų. Nors ir oficialiai naudotis tokiais socialiniais tinklais kaip Instagram, Facebook ar TikTok naudoti galima tik nuo trylikos metų, visgi jūs nustebtumėte kiek jaunesnių nei 13 metų vaikų, suveda netikras gimimo datas arba tėvų el. pašto adresą paskyroms susikurti. Vaikai juk visada randa, kaip apeiti sistemą. Taigi, apie saugumą ir etiketą socialiniuose tinkluose reiktų kalbėti jau nuo tada, kai pastebite, jog vaikas vis daugiau laiko praleidžia prie ekrano be jūsų priežiūros.
Net ir 13 metų paauglys yra dar per jaunas, kad galėtų būti socialiniuose tinkluose. JAV chirurgas Vivek Murthy sako, kad šio amžiaus vaikai vis dar kuria savo tapatybę, o aplinka socialiniuose tinkluose dažnai sukuria iškreiptą požiūrį į savivertę ir santykius. Tačiau remiantis 2022 m. ryšių paslaugų reguliavimo institucijos „Ofcom” atliktu tyrimu, 33% 5–7 metų amžiaus vaikų tėvų teigė, kad jų vaikas turi bent vieną paskyrą socialiniuose tinkluose. Ir jau apie 60% 8–11 metų vaikų turėjo paskyras soc. tinkluose. Tai reiškia, kad vietoj pokalbių apie futbolą per pertrauką jūsų ketvirtokui gali būti įdomiau susitelkti į tai, kas ką praėjusią naktį paskelbė Instagram’e ar TikTok’e. Būtent tokia statistika turėtų priminti tėvams apie būtinybę kalbėtis su vaiku apie virtualų gyvenimą daug anksčiau.
10 rekomendacijų, kaip edukuoti vaikus apie saugumą socialiniuose tinkluose
Atsižvelgdami į šią problemą, Amerikos Psichologų Asociacija (APA) dalinasi 10 rekomendacijų:
1. Stebėkite vaikų naudojimąsi soc. tinklais. Sekite vaikų veiklą socialiniuose tinkluose, kad užtikrintumėte, jog ji yra sveika ir tinkama.
2. Socialinių tinklų raštingumas. Mokykite vaikus kritiškai vertinti internetinį turinį ir suprasti savo elgesio internete poveikį.
3. Teigiama komunikacija. Skatinkite teigiamą ir palaikančią komunikaciją internete, vengiant neigiamo elgesio, pavyzdžiui, patyčių.
4. Nustatykite ribas. Nustatykite taisykles dėl laiko, praleidžiamo socialiniuose tinkluose, kad užkirstumėte kelią besaikiui naudojimuisi.
5. Pavyzdingas elgesys. Rodykite pavyzdį, patys laikydamiesi sveikų socialinių tinklų naudojimo įpročių. Vaikai ima pavyzdį iš tėvų.
6. Balansuokite fizinį aktyvumą ir laiką prie ekrano. Skatinkite pusiausvyrą tarp veiklų internete ir už jo ribų. Vystymosi sąmoningumas. Supraskite, kad vaikų smegenys vis dar vystosi, ir kai kurios socialinių tinklų funkcijos gali paveikti jų elgesį ir savivertę. Diskutuokite su vaikais apie tai, ką jie mato socialinėje erdvėje ir paaiškinkite, jog ne viskas, ką jie ten mato yra tikra, realu ir teisinga.
7. Vystymosi sąmoningumas. Supraskite, kad vaikų smegenys vis dar vystosi, ir kai kurios socialinių tinklų funkcijos gali paveikti jų elgesį ir savivertę. Diskutuokite su vaikais apie tai, ką jie mato socialinėje erdvėje ir paaiškinkite, jog ne viskas, ką jie ten mato yra tikra, realu ir teisinga.
8. Skaitmeninis raštingumas. Mokykite vaikus apie privatumo nustatymus, duomenų apsaugą ir pavojų atpažinimą internete.
9. Psichinės sveikatos palaikymas. Būkite budrūs dėl socialinių tinklų sukeliamo nerimo ar depresijos požymių ir suteikite reikalingą pagalbą savo vaikui. Paaugliai yra ypač lengvai palaužiami.
10. Įspėkite vaikus apie patyčias internete. Vienas žalingiausių socialinių medijų aspektų yra internetinės patyčios. Paaiškinkite vaikui, jog toks elgesys yra netoleruotinas ir nepriimtinas. Ir tai, kas yra sakoma aukai, dažniausiai yra ne tiesa.
Šiomis rekomendacijomis siekiama sukurti saugią ir palaikančią aplinką vaikų socialinių tinklų naudojimui, skatinant sveikus įpročius ir mažinant galimas rizikas. Daugiau informacijos rasite APA įraše čia: American Psychological Association Health Advisory on Social Media Use in Adolescence (apa.org) (Tekstas anglų kalba).
Nereiktų socialinių tinklų suprasti tik kaip blogio
Socialinė žiniasklaida suteikia paaugliams daugybę galimybių išreikšti save. Net APA pripažįsta, kad yra naudos, įskaitant sveikos socialinio bendravimo skatinimą. Tai gali būti ypač aktualu intravertams, kuriems sunku kurti ryšius su bendraamžiais.
Tokios platformos kaip “TikTok” yra kupinos įkvėpimo ir leidžia vaikams kūrybiškai išreikšti save. Tačiau niekada nereikia pamiršti galimų rizikų.